Witam wszystkich na stronie hodowli kotów syberyjskich i neva masquerade
Z Kociego Domu*PL

 

Rasa Syberyjska

 

Kot Syberyjski pochodzi z Rosji, jego ewolucja przebiegała naturalnie, bez udziału człowieka. Ze względu na swoje pochodzenie, koty syberyjskie odznaczają się odpornością na choroby oraz łatwym przystosowywaniem się do nowych warunków. Poza Rosją, rasa upowszechniona została dopiero po roku 1989, kiedy to małżeństwo Schulztów, miłośników kotów z ówczesnego NRD, odkryło rasę, zakupiło kilka okazów i sprowadziło do Europy. Światu objawił się stosunkowo niedawno - dopiero zmiany ustrojowe i otwarcie granic umożliwiły migrację nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W ojczyźnie kota syberyjskiego ze względów społecznych i ekonomicznych niemożliwe było organizowanie programów hodowlanych, a selekcja w kierunku otrzymywania określonego typu czy jakiekolwiek pokazy były uznawane za burżuazyjną fanaberię i to uratowało tego pięknego kota przed wynaturzeniem. Pozostawiony naturze kot syberyjski stał się silnym, odpornym i nieustraszonym wiejskim łowcą, o zachowaniu typowym dla kotów pierwotnych.

W Polsce hodowlę kotów syberyjskich rozpoczęto w 1990 roku. 
W tym samym roku co i do Polski koty syberyjskie dotarły do Stanów Zjednoczonych wraz z rosyjskimi emigrantami z Moskwy i St. Petersburga

 W roku 1991, zarówno w Europie jak i Ameryce, zarejestrowano kota syberyjskiego jako nową, na razie eksperymentalną i nieznaną szerzej rasę, przy okazji skreślając przydomek "leśny", jaki w pierwszej chwili stanowił część nazwy rasy.

 Pierwszą organizacją, która dopuściła je do zdobywania tytułów championa i uznała jako "pełnoprawną" rasę była amerykańska TICA i zrobiła to 1 maja 1997 roku. FIFe (do której należy moja hodowla) uczyniła to samo w styczniu 1998 roku.

 

 

Charakter kotów Syberyjscich - wykazują się wielka inteligencją, łatwo przystosowują się do nowych warunków,w tym do naszych mieszkań. Koty syberyjskie są kotami przyjacielskimi, uczuciowymi, średnio aktywnymi. Lubią przebywać z ludźmi, a także podążać za swoim właścicielem po domu. Mają przyjemny głos,odpowiadają swemu opiekunowi różnymi odmianami kocich miałków i treli. Jest to jedna z naturalnych ras często porównywana do Main Coonów i Norweskich Leśnych lecz bardziej naturalna i zdrowa.

 

Istnieje hipoteza mówiąca, że koty syberyjskie nie wywołują reakcji alergicznych (w ich ślinie jest mocno ograniczona ilość silnego alergenu-białka Fel D1) Z moich doświadczeń potwierdza się to w większości przypadków (lecz niestety nie we wszystkich) Tu można przeczytać o przeprowadzonych badaniach i testach (niestety tylko po angielsku, w Polsce nie wykonano takich badań, są tylko osobiste spostrzeżenia hodowców i właścicieli kociat)

 

Koty syberyjskie mają półdługi włos, wyjątkowo długi na szyi, piersi i ogonie, średniej wielkości uszy, z charakterystycznymi frędzelkami. Są muskularne i silne,średniej wielkości. Kocury są zdecydowanie większe od kotek. Średnio waga kotek wynosi od 3-5 kg a kocurów od 5-8 kg. Koty te rosną długo bo do 3,5 roku życia, kiedy to ostatecznie ustala się ich masa.

 

 

 

Opis rasy Neva Masquerade

 

Neva Masquerade jest kolorystyczną odmianą kotów syberyjskich. Wielu rosyjskich hodowców klasycznych kotów syberyjskich protestowało przeciwko uznaniu rasy neva masquerade. Jednak chcieli czy nie chcieli koty neva rodziły się po typowych buraskach przenoszących gen colorpoint, który to niósł się niechcący po kolejnych pokoleniach. Na szczęście niektórzy hodowcy dostrzegli potencjał w niemile widzianych kociakach i rozpoczęli selektywną hodowlę tych kociąt.
Koty neva masquerade to rasa kotów o wszystkich cechach kotów syberyjskich i oryginalnym umaszczeniu znaczeń syjamskich. Różne organizacje felinologiczne różnie je klasyfikują: np. FIFe – największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna wyodrębniła nevę jako osobną rasę- rasę siostrzaną w stosunku do kota syberyjskiego, natomiast światowe organizacje WCF, TICA– traktują nevy jako koty syberyjskie o umaszczeniu colorpoint (umaszczenie ze znaczeniami).

 Rosyjscy hodowcy są bardzo dumni ze swoich Nevskich Maskaradnych uważając je za wielki sukces hodowlany. Najważniejsze w tej rasie jest to, że powstała bez krzyżowania z innymi rasami a tylko poprzez selekcję kociąt z wielu różnych miotów kotów syberyjskich.

 

Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.
Nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

Program hodowli kotów syberyjskich ze znaczeniami został podjęty przez rosyjskich hodowców dopiero w latach 60-tych XX wieku. Na zachód Europy koty te dotarły w r.1990, a wielkimi wielbicielami i propagatorami tej odmiany syberyjczyków byli Niemcy. Do Polski nevki trafiły w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, ale pierwsze kocięta urodziły się, ku zaskoczeniu hodowcy, w roku 1999 w hodowli kotów syberyjskich o umaszczeniu naturalnym. Jak się później okazało, rodzice kociąt mieli przodków o umaszczeniu ze znaczeniami. Trudno dziś ocenić jakich ras kotów o umaszczeniu colorpoint używano do kojarzeń w programach hodowlanych, z pewnością różnych, ostatecznie mamy dziś nevę o cechach budowy i charakteru kotów syberyjskich.

Niestety, ze względu na mieszankę genów, nevy przez długi czas były traktowane przez FIFe jako rasa nie uznana. Mogły być wystawiane na wystawach i otrzymywać oceny, nie mogły jednak zdobywać tytułów. To niesprawiedliwe traktowanie nev skończyło się, kiedy od stycznia 2009r FIFe uznało wstępnie rasę neva masquerade a od 28 maja 2010 r uznało tę rasę całkowicie. Teraz również wszystkiego nevy zrzeszone w licznych klubach felinologicznych FIFe mogą zdobywać tytuły na międzynarodowych wystawach.

Podobieństwa i różnice kotów syberyjskich i neva masquerade
Jedyne co powinno odróżniać koty syberyjskie i neva masquerade to umaszczenie futra i kolor oczu. Standard rasy jest taki sam, natomiast umaszczenie neva jest charakterystyczne dla odmian barwnych zwanych colorpoint, gdzie jasny kolor futra kontrastuje ze znaczeniami, tj. ciemniejszym ubarwieniem na pyszczku, uszach, łapkach, ogonie. Charakterystyczną cechą nev , która urzeka miłośników tej rasy, są niebieskie oczy.
Charakter kotów neva masquerade jest taki sam jak kotów syberyjskich. Mogą się różnić tylko osobniczo jak każda żywa istota. Koty lubią przebywać na wolnym powietrzu jak i wylegiwać się na kanapie. Są bardzo miłe i kontaktowe, lubią towarzyszyć człowiekowi w różnych domowych czynnościach, zawsze zauważą nową rzecz w mieszkaniu i przywitają właściciela w drzwiach. Uznawane są za rasę średnio aktywną, nie nachalną czy potrzebującą ciągłej uwagi człowieka, potrafią też zając się same sobą gdy chwilowo nie mamy dla nich czasu lub jesteśmy w pracy. Są bardzo inteligentne i ciekawskie, są świetnymi towarzyszami dla człowieka.

Kolory u kotów syberyjskich i neva masquerade

 

 Kotka neva niebieska z bialym i kocurek syberyjski  bicolor                                             dwie kotki szylkretki - siostry przyrodnie po tym samym ojcu        

                           

 

Pomimo tego,że na pierwszy rzut oka koty klasyczne syberyjskie i neva masquerade wydają się być w zupełnie innych kolorach to w rzeczywistości są to takie same barwy, tylko dany kolor u syberyjskich rozmieszczony jest na całym ciele, tymczasem u neva masquerade ogranicza się do maski na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie a jasny tułów to łagodna forma bielactwa. Są to tkzw. znaczenia syjamskie. Niekiedy znaczenia syjamskie nazywane są także himalajskimi lub point (punktowe). Nazwa ta została zaczerpnięta od rasy... królików Himalayan, które również mają ciemniejsze znaczenia niektórych części ciała. Nie tylko koty i króliki mogą być umaszczone w ten sposób. Himalajskie albinosy zdarzają się również u szczurów, świnek morskich, a także u pewnego gatunku krów. Wspólną cechą zwierząt ubarwionych w ten sposób jest akromelanizm, genetycznie  będący formą częściowego, zależnego od temperatury bielactwa, w którym części ciała bardziej narażone na wychłodzenie są ciemniejsze od korpusu. Gen ten odpowiada także za niebieskie oczy. Poza tym ciekawym "defektem" genetycznym koty i inne częściowe albinosy są całkowicie zdrowe.

Czynnik genetyczny odpowiadający za umaszczenie syjamskie określa się często „czynnikiem maski” lub „czynnikiem punktowym”, a popularna nazwa na ten rodzaj umaszczenia brzmi colorpoint (czasami pisane colour-point)  Mutacja powoduje, że wytwarzanie barwnika zależne jest od temperatury w jakiej przebywa kot i powoduje ciekawe efekty zabarwienia. Kocięta z akromelanizmem przychodzą na świat całkowicie białe i dopiero w 2 – 4 dniu życia właściwy kolor ich znaczeń zaczyna się ujawniać (im ciemniejsze znaczenia tym wcześniej stają się widoczne) Korpus jest cieplejszy niż łapki, ogonek, uszy i pyszczek, dlatego nie wytwarza się wystarczająca ilość pigmentu i pozostaje jaśniejszy. Umaszczenie w pełnej krasie uzyskują dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, a więc w wieku 7-8 miesięcy.

  

Kocurek neva niebieski z bialym pręgowany i złota pręgowana kotka syberyjska             Kotka syberyjska  czarna pręgowana  i kocurek neva czarno-srebrny pręgowany

 

U ras naturalnych jakimi są syberyjskie i neva masquerade mogą występować kolory: czarny, niebieski, rudy, kremowy z białym lub bez białego. Kolory te mogą występować w wariantach ze srebrem lub złotem. Nie może być natomiast żadnych kolorów liliowych, lawendowych czy cynamonowych, czekoladowych i płowych, które to kolory dowodzą, że była domieszka innych ras. W Polsce jest jeden taki reproduktor sprowadzony z Niemiec, mający domieszkę kotów somalijskich. Nieświadomie można nabyć kota "syberyjskiego i neva" bez zdrowotnych właściwości naturalnej rasy. 

 

U wszystkich kotów występują tylko trzy podstawowe kolory futra - biały, czarny i rudy to wraz z kilkoma wzorami pręgowania, oraz możliwością rozjaśnienia każdego koloru otrzymujemy naprawdę dużą ilość możliwości. W tym miejscu skupię się na kolorach i wzorach występujących u kotów syberyjskich i neva masquerade. 

Faktycznie mamy dwa podstawowe kolory kociego futra: czarny i rudy. Za te dwie barwy odpowiedzialna jest zawarta w kocim włosie melanina (eumelanina - kolor czarny i feomelanina - kolor rudy). Cząstki melaniny mogą być "skupione" i wtedy mamy intensywną soczystą barwę czarną lub rudą. Kiedy cząstki melaniny są "rozproszone" kolor staje się rozjaśniony - czarny staje się niebieskim, a rudy - kremowym. Istnieje jeszcze inna możliwość zmiany koloru podstawowego. Kiedy włos nie jest zabarwiony jednolicie na całej swojej długości, otrzymujemy kolor srebrzysty. Włosy są wtedy od podstawy białe, a kolor uwidacznia się na końcówce włosa. Kiedy kot srebrzysty nie jest pręgowany mówimy o nim dymny. Oczywiście, aby nie było to takie proste, możemy mieć różną intensywność koloru srebrzystego. Im zabarwiona część włosa jest krótsza tym kot jest bardziej srebrzysty - jaśniejszy. Kiedy 1/4 jest zabarwiona mamy kota o kolorze "cieniowanym", jeżeli tylko 1/8 to już bardzo rzadka " szynszyla". Czasami w potomstwie kotów srebrzystych rodzą się kociaki o złotej barwie futra. Ten kolor powstaje wtedy gdy końcówka włosa jest zabarwiona (jak u kota srebrzystego) a podstawa włosa nie jest biała, ale złocista.

 

Ciekawe jest też dziedziczenie koloru rudego. Jest on sprzężony z płcią - gen warunkujący kolor rudy jest położony na chromosomie X.  Każdy kocur (XY) dostaje gen rudego koloru od matki, a kotka (XX) musi go dostać zarówno od ojca jak i od matki. W wyniku tego rude kotki są znacznie rzadsze od kocurów, i mogą rodzić się tylko po szylkretowych lub rudych matkach i rudych ojcach.
U kotek występuje kolor szylkretowy - taka kotka posiada jednocześnie dwa kolory - rudy i czarny lub kremowy i niebieski. Kotka szylkretowa daje też najbardziej zróżnicowane kolorystycznie potomstwo.

W rasie syberyjskiej uznany jest też kot w kolorze jednolicie białym. W tym wypadku gen dominujący W maskuje wszystkie inne kolory. Właściwy kolor kota jest przykryty jakby białym płaszczem. To jest zupełnie inny rodzaj białego niż przy kocie łaciatym.

Hodowanie białych kotów to duża odpowiedzialność gdyż około 20 %  obciążona jest głuchotą. Wskazane jest zrobić tym kotom  specjalistyczne badania słuchu. Obowiązkowo dla reproduktorów oraz kotów biorących udział w wystawach.

 

 

Kody kolorów w systemie FIFE

 

n- czarny

 

a- niebieski

 

d- rudy

 

e- kremowy

 

f- czarna szylkretka

 

g- niebieska szylkretka

 

W - biały

 

oraz dodatkowo do kolorów podstawowych

 

s- srebrny

 

y- złoty

 

 

Koty czarne, rude,szylkretki z białym, czy bez białego, mogą posiadać gen agouti - odpowiedzialny za pręgowanie kociego futra.

 

Wzory pręgowania (tabby)występujące u kota:

 

-23-pręgowanie tygrysie (inaczej makrela)- wzór pręgowania tworzą pionowe,równoległe pasy po bokach ciała kota

 

-24- pręgowanie cetkowane (spottet) - pręgi są poprzerywane tworząc wzór cętek

 

-22- pręgowanie klasyczne (blotchet)- wzór pręg układa się w marmurkowe kółka lub wzór motyla po bokach kota

 

-21- pręgowanie niespecyficzne (unspecyficed)- nie można określić jaki wzór pręgowania posiada kot

 

-11- pręgowanie cieniowane (shaded)- wzór pręgowania widać tylko na 1/4 długości włosa

 

-12- pręgowanie szynszylowe (shinshilla)-wzór pręgowania widoczny jest na 1/8 długości włosa

 

-33- znaczenia punktowe,himalajskie (point,himalayan) - w rodowodach federacji, które nie uznają oddzielnej rasy NEM (WCF,TICA,CFA) występuje tu jako dodatkowy kolor rasy SIB

 

 

 

Rozmieszczenie bieli na ciele kota również ma swoje oznaczenia:

 

-01-van- białego jest maksymalnie dużo,ponad 75% powierzchni kociego futra. Kolorowe plamy powinny ograniczać się do głowy i okolic ogona.

 

-02- arlekin- białego na kocim futrze jest  50-75% Jest to faktycznie biały kot z kolorowymi plamami rozmieszczonymi na głowie,grzbiecie i ogonie. Na kolorowych plamach nie powinno być białych włosów.

 

-03- bicolor- białe stanowi 25-50% powierzchni kociego futra. Powinno być rozmieszczone na brzuchu,łapach,szyi,brodzie. Dobrze widziany jest dodatek białego na pyszczku. Na podstawowym kolorze nie powinno być białych włosów (lokhed)

 

-09- nieokreślona ilość białego- białego jest do 25% na kocim ciele. Nie ma znaczenia rozłożenie białego.

 

Na stronie Sibportalu można zobaczyć jak wyglądają poszczególne kolory kotów Neva

 

 

Wzorzec rasy syberyjskiej i neva masquerade

 

Budowa ciała silna i muskularna,kot o majestatycznym wyglądzie. Tułów lekko wydłużony,tylne łapy dłuższe od przednich

 

Głowa Masywna,delikatnie zaokrąglona,proporcjonalna do ciała, średni profil nosa, czoło szerokie,delikatnie uwypuklone,szerokie kości policzkowe,dość szeroka kufa, wydatne poduszeczki wibrysów, lekko cofnięta broda

 

Oczy dość duże, owalne, lekko skośne, w kolorze bursztynu lub najbardziej pożądane- we wszystkich odcieniach zielonego (u nev intensywny niebieski kolor)

 

Uszy średniej wielkości, szeroko rozstawione, grube i szerokie u nasady, nachylone do przodu, zaokrąglone na końcach.

 

Okrywa włosowa typowa dla kotów leśnych, dwuwarstwowa, długa na szyi, piersi, portkach i ogonie. Półdługi, twardy włos okrywowy i obfity podszerstek dodający puszystości i miękkości w dotyku. Futro umożliwia przebywanie w zimnym,ostrym klimacie. Latem o wiele cieńsze i krótsze niż zimą. Pomiędzy palcami charakterystyczne kępki włosów chroniące opuszki przed śniegiem.

 


Kotów syberyjskich, jako jednej z niewielu ras naturalnych, nie wolno krzyżować z żadną inną rasą.

 

 

 

 

 


 

odiPierwszym rasowym kotem w naszym domu był kocurek neva masquerade był Odi (obok w koszyku:) Przemiły, rozmruczany, towarzyski. Od niego wszystko się zaczęło, zainteresowałam się historią rasy i rozwinęłam hodowlę.
Od tego czasu wiele się zmieniło, przybyło naszych milusińskich kotów,dołączyłam do hodowli siostrzaną rasę syberyjską. Cały czas dążę do uzyskania jak najlepszych, zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru kotów syberyjskich i neva masquerade. To nieustająca praca i moje hobby.

Zapraszam do naszego kociego domu pełnego pięknych kotów o tajemniczych oczach w kolorze zielonym i niebieskim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodowla zarejestrowana jest  w  Stowarzyszeniu Miłośników Kotów w Żorach

 

 

 

 

Nasze koty posiadają rodowody FPL (Felis Polonia)

 

FPL należy światowej organizacji FIFE

 

Ukończyłam kurs G1 PawPeds

 

 

 


  

Free counters!